מהו פורקס


מהו מסחר במטבע חוץ (FOREX)?

מסחר בשוק המט"ח הינו ביצוע עסקאות קניה או מכירה על צמדי מטבעות שונים. מאחר והמסחר מתנהל על צמדים, אזי עסקה בשוק המט"ח הינה קניית מטבע מסויים ובו זמנית מכירה של המטבע האחר. למשל: עסקה על צמד המטבעות דולר/שקל, סוחר המט"ח בעסקה זו קונה דולרים ומוכר שקלים או הפוך.


מדוע לבחור במסחר במטבע חוץ?

שוק המט"ח הפך להיות השוק הפיננסי הגדול ביותר בעולם, עם שווי עסקאות של מעל 4 טריליון דולר הנסחרים כל יום. שלא כמו שווקים פיננסיים אחרים, לשוק המט"ח אין כל מיקום פיזי ואין חליפין מרכזי. הוא פועל באמצעות רשת גלובלית של בנקים, תאגידים ואנשים עצמאיים הסוחר במטבע אחד עבור מטבע אחר. אי-קיומו של חליפין פיזי מאפשר לשוק המט"ח לפעול על בסיס של 24 שעות ביממה, כאשר הוא משתרע מאזור אחד למשנהו ומתרחש בכל המרכזים הפיננסיים העיקריים בעולם.


באילו שעות אפשר לסחור?

אחד היתרונות הגדולים ביותר של סחר במט"ח הוא האפשרות לסחור 24 שעות ביממה. שלא כמו שווקים אחרים אשר פועלים ונסגרים כ-9 שעות ביום ומונעים ממך להפיק תועלת מחדשות הנוגעות לשינויי שוק. בשוק המט"ח ביכולתך להגיב מיידית לאירועים עולמיים ולהגדיל את יכולתך להפיק רווחים.


האם אני מוגבל בקניה ומכירה בחוזים עתידיים?

אחד המאפיינים העיקריים של שוק המט"ח הוא נזילות (תמיד יש קונים ומוכרים עימם ניתן לסחור) זהו השוק הפיננסי הגדול ביותר, עם נפח יומי של מעל 4 טריליון דולר ביום.


מהו פיפס?

מתייחס לספרה האחרונה בשער המצוטט. למשל: נניח כי הצמד יורו/דולר נסחר ביום מסויים סביב הרמה 1.1250 והוא נע מאוחר יותר אל הרמה 1.1300. במקרה זה אנו אומרים כי הצמד עלה ב-50 פיפס.


מהו "מרווח" או "ספרד" (SPREAD)?

המסחר בשוק המט"ח מתנהל בשיטת הצמדים, למשל יורו/דולר. בכל צמד קיים מטבע בסיס הנסחר תמיד כנגד מטבע משני. מטבע בסיס ומטבע משני יוצרים יחדיו צמד אחד. למשל: הצמד יורו/דולר, יורו הוא מטבע הבסיס והדולר הינו המטבע המשני. הצעת מחיר לעסקת מט"ח הידועה גם בשם ציטוט, הינה מתן הצעת מחיר לקניה ומכירה של המטבעות. ההפרש בין מחיר הקנייה לבין מחיר המכירה נקרא המרווח Spread והוא נמדד ביחידות המטבע המשני.


מהי עסקת ספוט?

עסקת ספוט הינה עסקת חליפין בין שני מטבעות בשער מוסכם, בסכום מוגדר ולביצוע בעוד שני ימי עסקים. הסיבה לקיום שני ימי עסקים היא הזמן הנדרש להעברת כספים בין הבנקים השונים בעולם. חשוב לציין שיום שבת, ראשון וימי חג במטבע הרלוונטי אינם ימי ערך, כך שעסקת ספוט לדוגמה שהתבצעה ביום ה' תסתיים ביום ב' שלאחר מכן במידה ואין ימי חג. המחירים בהם נסחרים המטבעות בעולם הינם מחירי ספוט המשתנים באופן כמעט רציף במהלך כל שעות היממה.


מהי עסקת פורוורד (FORWARD)?

זוהי התחייבות עתידית לביצוע עסקת חליפין בתאריך ידוע מראש ובשער חליפין שנקבע ברגע העסקה כאשר שער החליפין תלוי בתקופת הפורוורד, הפרש ריביות בין צמד המטבעות ושער הספוט ברגע העסקה. מחירי הפורוורד מורכבים ממחירי הספוט ומשיעורי הריבית של המטבעות כתלות בתאריך המוסכם בעסקת הפורוורד.

מעוניין לקבל פרטים נוספים?

השאר פרטיך ונחזור אליך בהקדם על מנת להתאים לך תכנית אישית על פי צרכיך.

תודה רבה!

פנייתך נתקבלה - נציג קולמקס ישראל יחזור אליך בהקדם, כמובן שבנוסף ניתן לפנות אלינו בטלפון
073-258-0000


תודה רבה, צוות קולמקס ישראל