ראשית נבאר את המונח שורט -> מכירה בחסר או בשמו מאנגלית: Selling Short

המונח שורט מתייחס למכירה בחסר של נכס פיננסי כגון: מניה , אג”ח, תעודת סל , אופציה וכו. אשר אינם בבעלות המוכר כאשר המוכר צופה שמחיר הנכס ירד.

שורט בעצם הינו עסקת מכירה של נכס פיננסי אשר אני לא מחזיק בתיק ההשקעות שלי , לפיכך זה נקרא מכירה בחסר ,כי אני מבצע מכירה על נכס שלא נמצא באמתחתי.

 מה המהות של עסקאת שורט?

המהות של עסקת שורט הינה אפשרות ליצירת רווח גם במצב של צפייה לירידת ערך הנכס, ומהווה כלי נוסף בארגז הכלים של הסוחרים.  הסוחר מוכר את הנכס במחיר מסוים X ולאחר מכן קונה אותו במחיר Y, לפיכך ככל שמחיר הקניה נמוך ממחיר המכירה ( מקרה בו מחיר הנכס ירד),הרי שהעסקה מגלמת את הרווח ובעצם מאפשרת להרוויח גם במקרה בו מחיר הנכס ירד.  

(ראו את הדוגמא של הגרף המצורף במניית בואינג)

אבל איך מוכרים משהו שאין?

כדי למכור צריך קודם לשאול – הכוונה שצריך לקבל בהשאלה מגורם אחר את ניירות הערך המיועדים למכירה, אחרת טכנית לא ניתן למכור. לכן, באם אתם מתכוונים לעשות שורט, אתם צריכים לבדוק מול הבנק או הברוקר שאתם עובדים איתו האם יש את נייר הערך הזה להשאלה? הוא בודק בעיקר מול הגופים המוסדיים – תעודות הסל, קרנות נאמנות, קופות גמל ואולי אפילו הנוסטרו (חשבון השקעות עצמי) של הבנק או של הברוקר, ואם הוא מוצא, אז אפשר להתחיל לסחור. בעסקה אתם מוכרים את הנכס שהושאל לכם ובסגירת העסקה אתם רוכשים את הנכס בשוק במחירו החדש ומחזירים אותו לגוף שהשאיל לכם.

כמה דברים חשובים שצריך לדעת:

הברוקר עשוי לחייב את הלקוח לסגור את השורט בהתראה של יומיים – במקרה בו המשאיל או המתווך באמצעותו בוצעה ההשאלה (בנק/ברוקר) ‘קורא’ לפוזיציה שלו– משמעות הדבר כי תוקף ההשאלה יפוג, והלקוח יידרש לסגור את השורט במחיר הקיים כעת בשוק ( כלומר סגירת עסקה כפויה), ככל שלא תמצא השאלה חדשה.

דיבדנדים  – היות והמשאיל העביר למוכר בחסר את המניה, הרי שהחבות לתשלום הדיבדנד למשאיל חלה על המוכר, התהליך מבוצע באופן אוטו’, כך שהמוכר בחסר מחויב בגובה הדיבדנד במכפלת כמות המניות.

לצורך המחשה  – אם ניקח לדוגמא את הגרף הנ”ל במנייה A

לו הייתי מבצע עסקת שורט על מנייה A במחיר של 214 דולר למניה וכעבור יומיים הייתי סוגר את השורט ( מבצע קניה) במחיר סגירה של 205 דולר, היה נוצר לי רווח של 9 דולר על ידי ביצוע של שורט על המניה.

בבורסה בתל אביב ישנו הליך סדור למכירות בחסר -> שורט דרך הבנקים או חברי הבורסה:

1.חתימה על קו אשראי .

2.חתימה על מסמכי  שעבוד ומשכון על חשבון המסחר.

3.חתימה על מסמכי שורטים (לאפשר את האפשרות לבצע שורטים במערכת המסחר).

4.חתימה על השאלה של ניירות ערך. הבנק משאיל לך את כמות המניות שבעצם מכרת בשוק .

5.אישור מהבנק או מחבר הבורסה לבצע שורט על המניה הרצויה.

6.חלק מהגופים דורשים מנימום של שווי תיק נע בין 50,000-100,000 שקל. תשלום דמי השאלה  כ 0.5% אחוז לחודש ( בהתאם לתעריפון הבנקים כאשר לחלקם יש עמלות מינימום)

תהליך ארוך ומסורבל זה גורם לסוחרים וללקוחות לא להשתמש בכלי החשוב הזה שנקראה שורט.

חוזה הפרשים ככלי לביצוע שורט  – בקלות

בקולמקס ישראל המסחר הינו בCFD (חוזה הפרשים) ולכן ניתן לבצע שורט בצורה פשוטה וקלה

רק ללחוץ SELL >

– ללא בירוקרטיה ;

-ללא אישורים מיוחדים;

– ללא חתימה על מסמכים אשראי או אישור לקיומה של השאלה;

 וכמובן בעלויות אטרקטיביות בהרבה מהמערכת הבנקאית.

בקולמקס ישראל נלקחים ביטחונות זהים לקניה או מכירה בהתאם לאופי הנכס ( מט”ח /מדדים /מניות) – ובהתאם לגובה המינוף המותר.

בקולמקס ישראל אפשר לבצע שורט על חוזי מדדים המובילים (Futures) בעולם כגון NASDAQ 100 , Dow Jones 30,s&p 500 , Dax 30 הגרמני, FTSE הבריטי, ועוד . קולמקס מאפשרת גם לבצע עסקאות שורט על מניות ת”א 35.

בקולמקס ישראל אתה יכול לעשות שימוש בפקודות מתקדמות של כגון stop loss, take profit  שמגדרות/תוחמות  את הסיכון שלך עוד בעת פתיחת הפוזיצה.

בקולמקס ישראל אי אפשר להיכנס למינוס ! אתה יכול לסכן את הקרן (סכום ההפקדה הראשוני)שלך ולא יותר מזה . הפקדת $5000 אתה מסכן רק את ה$5000 הללו ללא צורך להביא עוד כסף מהביתה במידה והשוק הולך נגדך.

מערכת המסחר של קולמקס ישראל מספקת מידע בזמן אמת, בסטרימינג מלא, כלים לניתוח טכני

לשירות לקוחות קולמקס ישראל עומד חדר מסחר אנושי וזמין בכל שעות המסחר 24/6

קולמקס מאפשרת התנסות בחשבון דמו ללא עלות או התחייבות


חזרה למאמרים- בשוק ההון