כל משקיע וסוחר בבבורסה בתל אביב יודע, שאחד המרכיבים החשובים ביכולת שלו להצליח, תלויה בהיקף העמלות והעלויות הנלוות שהוא משלם. כמו בכל ענף פתיחת השוק לתחרות מביאה באופן מיידי לירידת מחירים והוזלת עלויות משמעותית. מי שעוקב אחר שוק ההון שם לב, שלאחרונה עלתה המודעות בקרב פעילי שוק ההון לנושא העמלות. אם פעם יכולנו לפעול רק באמצעות הבנק ולא היתה לנו בעצם יכולת להוזיל את עלויות ההשקעה והמסחר הרי, שלאחרונה אנחנו עדים לפרסומים מוגברים בקרב חברות הברוקראז’ לטובת החסכון בעלויות המסחר. רשות ני”ע ערך אפשרה הרחבת התחרות גם בשוק ההון הישראלי כאשר נתנה רשיון לקולמקס ישראל לפעול כזירת סוחר גם בבורסת תל אביב. המהלך צפוי גם להגדיל את היקפי המסחר בבורסת תל אביב וגם מאפשר מסחר ממונף ב CFD על מניות מדד ת”א 35 ובעיקר מאפשר לסוחרים לחתוך בעלויות.

עלויות המסחר באמצעות הבנקים.

סוחר בבורסה בתל אביב משלם עמלה ממוצעת של 0.25% עבור כל פעולה. מה המשמעות של עלות זו לסוחר? אם לדוגמה, הסוחר מעוניין לרכוש 1,000 מניות של חברת שטראוס במחיר של 10,000 אג’ למניה כך, שההיקף הכספי של העסקה הוא 100,000 ₪ הרי שסוחר זה ישלם עם פתיחת העסקה 250 ₪ וכשירצה לסגור את העסקה ישלם 250 ₪ נוספים. על העלויות הישירות האלה יש להוסיף כמובן את העלויות של דמי המשמרת וכיו”ב.

אפשרות חדשה ועלויות אפסיות.

הצטרפותה של זירת הסוחר קולמקס ישראל לתחרות העמלות מאפשרת לסחור בחוזי הפרשים על מניות ת”א 35. אם סוחר בזירת המסחר ירצה לרכוש 1,000 מניות של שטראוס במחיר של 10,000 אג’ למניה הוא יצטרך לשלם עמלה של 0.06% לכל עסקה כלומר, 60 ₪ במקום 250 ₪ בבנק. מדובר בחסכון של קרוב ל 80% בעמלות הקניה והמכירה! ללא עמלות מינימום, ללא דמי משמרת וללא עמלות הפקדה או משיכה (למעט משיכה דולרית).

יתרונות נוספים.

מלבד החסכון בעמלות ישנם עוד שני יתרונות חשובים נוספים: יכולת המינוף אשר בעזרתה יצטרך הסוחר להפקיד בטחונות בסך של 5,000 ₪ בלבד לטובת פתיחת עסקה של 100,000 ₪ (מינוף של 1:20). המינוף מאפשר לסוחר לפזר את תיק ההשקעות ולנהל טוב יותר את הסיכונים. כמו כן, בזכות המינוף יכול הסוחר לגדר את תיק ההשקעות הקיים שלו מבלי לפגוע בשווי התיק עצמו.

יתרון נוסף – המסחר בשורט המאפשר לסוחר לייצר רווח גם במקרה של ירידה במחיר המניה. ביצוע עסקאות שורט באמצעות קולמקס ישראל נעשה בקלות, בלחיצת כפתור, ללא דרישת בטחונות מיוחדת, ללא מסמכי אשראי וכו’.

האפשרויות לסחור בעלויות נמוכות, במינוף ושימוש בפקודות מתוחכמות מהוות בשורה של ממש לבורסה המקומית ואין ספק שכניסת קולמקס שוקי הון לפעילות המקומית תוסיף למחזורי המסחר ולנזילות של מניות ת”א 35 בבורסה המקומית. אבל ללא ספק המרוויחים העיקריים הם הלקוחות העצמאיים.

חזרה למאמרים- בשוק ההון