סוחרים רבים בשוק ההון,  מכירים את ההשקעה במניות, קרנות נאמנות, אגרות חוב ומכשירים פיננסיים מגוונים, הנסחרים בבורסות השונות. רבים מכירים את המושג “מסחר בפורקס” אך לרוב לא עסקו בכך מעולם, אם בגלל החשש מתחום לא מוכר או מפני שהמסחר לא מתנהל באמצעות הבנקים היכן שחלק מהסוחרים  מורגל לסחור.

היכן המסחר מתקיים?

בניגוד לניירות הערך ה”רגילים” אשר נסחרים בבורסות, שם נקבע מחירם האחיד (כלומר, למניית בזק או אפל יש מחיר מסוים אשר נקבע בבורסה) הרי שהמסחר בפורקס לא מתנהל בבורסה מסויימת ולכן על מנת לסחור בפורקס יש לפתוח חשבון יעודי בזירת מסחר המאפשרת את המסחר. כיום, המסחר בפורקס באמצעות זירות סוחר מורשות בישראל מפוקח ומנוטר ע”י רשות ני”ע. הבטחונות והערבויות שזירות הסוחר מעמידות מחזקים את תחושת הבטחון של הסוחרים.

במה סוחרים בכלל?

המסחר בפורקס הוא בעצם מסחר בצמדים של המטבעות המובילים בעולם: דולר אמריקאי, יורו, פאונד, פרנק שוויצרי, יין יפני וגם השקל הישראלי.

מחיר צמד מטבעות הוא המחיר שיש לשלם במטבע מסוים לטובת רכישת המטבע השני לדוגמה: מחיר היורו-דולר הוא 1.1062 כלומר על מנת לרכוש יורו אחד צריך לשלם 1.1062 דולר.

המסחר מתבצע למעשה על יחסי הכוחות בין המטבעות. רווח או הפסד יגזרו מהשינוי ביחסי הכוחות, התחזקות או היחלשות של אחד המטבעות ביחס לשני. 

שוק המט”ח הוא השוק הגדול בעולם ומחזורי המסחר היומיים נאמדים בכ 6.6 טריליון דולר!!!! 

זהו שוק סחיר מאוד (ללא מגבלת כמות) דינמי מאוד ומושפע מהאירועים הכלכליים והפוליטיים הגלובליים. 

לצורך השוואה מחזורי המסחר בשאר הנכסים נאמד בכ- 150 מליארד דולר ביום. 

המסחר במט”ח מתקיים סביב השעון 24 שעות, 5 ימים בשבוע . 

הצמדים המובילים במסחר בפורקס הם:

ורו-דולר 

פאונד-דולר 

דולר-יין יפני 

דולר-פרנק שווייצרי

המטבע הראשון בצמד נקרא המטבע המוביל והמחיר מציג את הסכום שיש לשלם עבור מטבע הראשון.

לדוגמא: אם שער היורו דולר הוא 1.1062, אזי יש לשלם 1.1062 דולר עבור יורו אחד.

דוגמא נוספת: אם שער הדולר-יין יפני הוא 108.51, אזי יש לשלם 108.51 יין יפני עבור דולר אחד. 

אותנו כישראלים עשוי לעניין גם המסחר ב דולר-שקל אשר מבטא את כוחו של השקל ביחס לדולר ומשקף במידה רבה את חוסנו של המשק הישראלי.

כמובן שיש עוד עשרות צמדים, אשר חלק מהם נגזר מהצמדים המובילים לדוגמה: היורו-פאונד  וצמדים אחרים הנחשבים לצמדים אקזוטיים כמו דולר אוסטרלי-דולר קנדי או פאונד- דולר ניו זילנדי ועוד רבים.

בקולמקס ניתן לסחור ב 39 צמדי מטבעות!!!

ביקוש והיצע:

לכל צמד הנסחר בשוק המט”ח יש מחיר היצע (ASK), הנקבע ע”י אלה המעונינים למכור את הצמד ומחיר ביקוש (BID) הנקבע ע”י אלה המעוניינים לקנות את הצמד. לדוגמה: מחיר ההיצע של צמד המטבעות יורו/דולר הוא 1.10663 ומחיר הביקוש הוא 1.10657 כלומר, שלקנות יורו אחד יעלה 1.10663 דולר.

דוגמה למחיר הביקוש וההיצע על הצמד יורו/דולר

להלן דוגמה למחירי היצע וביקוש של צמדי המטבעות המובילים:

SPREAD

הפער בין מחיר הביקוש למחיר ההיצע נקרא בשפה המקצועית SPREAD והוא משמש את הסוחרים המקצועיים לטובת תיאור “יעילות” המסחר בנכס או בזירה. למעשה הפער הזה מבטא את עלות העסקה-  כשהפער קטן היעילות עולה וכשהפער גדול היעילות קטנה.

רווח והפסד

אם סוחר רכש את הצמד פאונד דולר, לדוגמא. ככל שהפאונד יתחזק מול הדולר יגדיל הסוחר את הרווח מהעסקה. אם הסוחר ביצע עסקה של רכישת 100,000 פאונד מול הדולר הרי שעל כל נקודה שבה הפאונד יתחזק אל מול הדולר ירוויח הסוחר דולר 1. 

דוגמה מספרית: סוחר רכש 100,000 פאונד-דולר במחיר 1.31500 ולאחר מספר שעות, כשמחיר הצמד התחזק למחיר 1.31600 החליט הסוחר לממש את העסקה ולמכור את אותם 100,00 פאונד דולר, הרי שהרווח שלו מהעסקה יהיה 100$.

בקולמקס ישראל ניתן להרוויח גם מהירידה בשער באמצעות עסקאת שורט (מכירה בחסר). ביצוע עסקאות שורט זמין עבור כל הנכסים, ללא עלות נוספת וללא מסמכי השאלה, בלחיצת כפתור. 

מינוף

אחד היתרונות במסחר בזירת סוחר הוא היכולת למנף כלומר, סכום הבטחונות הנדרש לעסקה נמוך מאד מגודל העסקה עצמה. בד”כ סכום הבטחונות הנדרש עומד על 1% מהיקף העסקה כלומר, אם הסוחר ביקש לבצע עסקה של 100,000 פאונד מול הדולר, הסוחר ידרש לבטחונות בסכום של 1,315 דולר בלבד.

המינוף מאפשר לסוחר גם להגן על תיק ההשקעות שלו (באמצעות פקודות גידור) בעלות נמוכה ובהקצאת בטחונות נמוכה. 

חזרה למאמרים- בשוק ההון