סחר במניות הפך בשנים האחרונות לכלי פופולארי אצל רבים מאיתנו. אנשים רבים סוחרים במדדים המובילים בבורסות השונות בעולם ואחרים, כאן בישראל, כמובן שרבים מעדיפים להשקיע בבורסה המקומית – הבורסה לניירות ערך בתל אביב. בדיוק כמו הבורסה בניו יורק, המורכבת ממדדים שאנחנו מכירים כמו הנאסד”ק, מדד הדאו ג’ונס ואחרים, גם הבורסה המקומית מורכבת ממדדים מוכרים. אחד מהם הוא מדד תל אביב 90.

מהו מדד ת”א 90 ומה הוא מייצג?

כאמור, הבורסה בתל אביב מיוצגת על ידי מדדים שונים. המדד המוכר ביותר הוא מדד תל אביב המעו”ף (מכשירים עתידיים ופיננסיים), המכונה גם מדד תל אביב 35. עד שנת 2017, היה המדד קרוי מדד תל אביב 25. כיום, מדד הדגל של הבורסה לניירות ערך בתל אביב עוקב אחר 35 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר הנסחרות בבורסה. כמו בכל המדדים, משקל כל מניה במדד נובע משווי החזקות הציבור בה.

בדיוק על הרקע הזה, ניתן להבין מהו מדד תל אביב 90, שפועל מאז 1999. מדובר במדד המייצג את השינוי במחיר של 90 המניות בעלות השווי הגבוה ביותר הנסחרות בבורסה שלנו, אולם המדד לא כולל את 35 המניות הגדולות במדד המעו”ף. גם מדד 90 החליף מדד אחר שפעל קודם לכן, עד שנת 2017. אז הוא נקרא מדד תל אביב 75.

חשוב להבין שכדי להיכלל בתוך מדד תל אביב 90, על כל מניה ספציפית לעמוד במספר תנאים: המניה חייבת להיות אחת מתוך המניות הסחירות בבורסה, החזקת הציבור בה חייבת להיות בשיעור של לפחות 20% ובנוסף לא פחות מ-100 מיליון שקל. במהלך השנים הוחרגו מספר מניות מכללים מסוימים, אך לרוב מדובר בתנאים שאינם משתנים.

היסטוריה של מדד ת”א 90

במסגרת הסחר במניות והשימוש במדדים ככלי מסחר יעיל, נחשב מדד תל אביב 75, בין השנים 2003 ל-2007, כמדד מצליח מאוד. יחד עם זאת, בשנת 2008, רשם המדד שפל חסר תקדים בעקבות משבר האשראי העולמי, שהשפיע על המניות.

רק לאחר מספר שנים חלה מגמת התאוששות. בשנת 2015 הודיעה הבורסה לניירות ערך בתל אביב כי היא שוקלת לשנות את שמו למדד תל אביב 90, כך שיכיל את 90 המניות הגדולות שאינן כלולות במדד תל אביב 35. כשנה לאחר מכן זה קרה.

דוגמאות למניות שנכללות במדד ת”א 90

סוחרים רבים מבצעים כיום סחר במניות שנכללות במדד תל אביב 90, גם אם אינם יודעים תמיד שחלקן נכללות בו. דוגמאות למניות שנכללות בו נכון למאי 2021:

פז נפט, חברה לישראל, גב ים, מטריקס, פתאל אחזקות, מנורה מבטחים, רמי לוי, אלקטרה נדל”ן, אלטשולר שחם גמל, תדיראן גרופ, אפי נכסים, אפריקה מגורים, אזורים, בזן, קבוצת דלק, גזית גלוב, סופרגז, יוחננוף, נייר חדרה, מיטב דש ועוד.

מה עשה מדד ת”א 90 בחודשים בשנים האחרונות?

בבואנו לבחון אפשרות השקעה במדד או במניות המדד, נבחן היטב כיצד התנהג המדד בשנים האחרונות. נכון לסוף יולי 2021, רשם המדד עליה של כ-13.32% מתחילת השנה. במהלך שלוש השנים האחרונות רשם המדד עליה מטאורית של כ 75% בערכו.

כל כמה זמן מתעדכן המדד?

ההרכב של מדד תל אביב 90 מתעדכן בערך כל חצי שנה. זה קורה בחודשים פברואר ואוגוסט של כל שנה, כשמועד קביעת הקריטריונים נקבע ביוני ודצמבר של כל שנה. איך זה קורה? ראשית, המדד מוציא מתוכו מניות שלא עומדות בדרישות שהזכרנו קודם. מניות שעמדו בתנאי הסף, מוכנסות במקומן. אם לאחר מכן נותרו עוד מניות ששווי השוק שלהן גדול ב-20% ממניה שנמצאת בתוך המדד, הן ייכנסו פנימה במקום המניות בעלות שווי השוק הנמוך.

למה מדד תל אביב 90 חשוב?

בדרך כלל, השקעה במדדים נחשבת סולידית יותר מכיוון שמדובר על פיזור תיק ההשקעה על פני מספר רב של מניות, לעומת השקעה במנייה בודדת שתייצר את כל הרווח או ההפסד בתיק. באופן פרטני, מדד ת”א 90 נחשב מדד לא אחיד מבחינת המניות שמרכיבות אותו, ניתן למצוא בו מניות מכל הסוגים וחברות ממגזרים שונים, על כן השקעה במדד מושפעת פחות ממגמות ענפיות בשל הגיוון שהיא יוצרת בתיק ההשקעות. כמות המניות המוגדלת שנמצאת במדד 90 לעומת תל אביב 35, גורמת לכך שפיזור הסיכון גדל גם כן, משמע נפילה של חברה אחת או מגזר עסקי כלשהו, לא ישפיע על תיק ההשקעות שלכם באותה מידה.

חזרה למאמרים- בשוק ההון