בשנים האחרונות הולכות ומתפתחות פלטפורמות השקעה שונות בשוק ההון. עם השתכללות השוק, שהופך להיות מגוון ומתוחכם יותר, עולה קרנם של חוזי ההפרשים, המכונים CFD. (ראשי תיבות של המונח Contracts for Difference). בעבר היה נהוג לומר כי רק בתי השקעות ומוסדות גדולים עושים שימוש במכשיר הזה, אולם בשנים האחרונות, החלו גם משקיעים פרטיים לעסוק בו בהרחבה.

מה זה בכלל CFD?

בתרגום פשוט, מדובר ב”חוזה על הפרשים”. למעשה, סוחר על הפרשי המחיר ולא על הנכס או מניה של ממש. כשאנו מדברים על רכישת “הפרש”, מדובר על חוזה שאנו משקיעים בו ומחירו משתנה בהתאם להפרש בין המחיר הנוכחי לבין מחיר פתיחת העסקה. היות שמחירו של החוזה נגזר ממחירו של הנכס, הרי שמדובר בהשקעה דומה להשקעה בנכס עצמו למעט נושא הבעלות. 

המכשיר הזה הפך להיות פופולרי בשנים האחרונות בזכות יתרונות רבות שלו. בסוף שנות ה-90 נכנס המוצר לשוק ההון ומנהלי קרנות הגידור עטו עליו. המטרה הייתה פשוטה: לשמש את הקרנות לגידור התיק ולפיזור הסיכון. כיום, המכשיר זמין לכולם וסחיר בכל שעת היממה באמצעות בורסות ייעודיות למסחר באופציות וחוזי הפרשים. 

למה כדאי לסחור ב-CFD ואילו סוגים קיימים?

ראשית, חשוב להדגיש: במהלך השנים הלכו והתפתחו סוגי ההשקעה בשוק ההון. אם בעבר היה ניתן להשקיע במניות ומאוחר יותר באג”ח (אגרות חוב), בהמשך נכנסו גם האופציות והחוזים לתמונה. בהמשך נכנסו למשחק גם השקעות בתחומים אחרים, כמו שוק הפורקס (מט”ח).

המסחר בחוזי הפרשים מאפשר גמישות רבה יותר בכמה מישורים: יכולת מינוף גבוהה, נזילות ומימוש מהיר ללא תלות בהיצעים ובביקושים, עלויות מסחר נמוכות באופן משמעותי וכמובן אפשרות לביצוע שורטים בקלות, ללא מסמכי אשראי ובירוקרטיה.

בזכות העובדה שהמסחר מתבצע על חוזים ולא על נכס הבסיס עצמו האפשרות לביצוע שורטים נעשית קלה וזמינה הרבה יותר מאשר במסחר בנכס הבסיס. . פעמים רבות סוחרים רוצים למכור מניות בחסר (שורט) והדבר כרוך לרוב בהגשת בקשת אשראי, מילוי טפסים, הקצאת בטחונות ייעודיים לעסקה  ולעיתים גם יקר מאוד. באמצעות חוזה הפרשים, המשקיע בוחר בחוזה מבלי להחזיק בו ממש או להשאיל אותו ולכן יכול לבצע עסקת שורט בלחיצת כפתור בדיוק כמו עסקת לונג ובאותן עלויות. 

רגע, חוזה הפרשים מעניק גם דיבידנד?

אכן כן. במקרה בו תחזיקו ב-CFD על מניה מסוימת, תקבלו את הדיבידנד ממש ביום הקובע, אפילו לפני המחזיקים במניות למשל בבנק או בחבר בורסה. יחד עם זאת, כאשר מדובר בסוחר שמחזיק בפוזיציית שורט, תתבצע התאמה שלילית לחשבונו בגובה הדבידנד..בדיוק כמו בהחזקה של מניות או מכירה בחסר של מניות 

דוגמא טובה לחוזה הפרשים על מניה.

נניח שהחלטתם להשקיע בחוזה על מניית טכנולוגיה מסוימת, שמחירה נכון ליום המסחר עומד על 1,000 דולר. במקרה שבו  יש לכם 10,000 דולר בחשבון ההשקעות שלכם תוכלו לקנות 10 מניות ( אולי מעט יותר תלוי בהיקף האשראי שתקבלו). בחוזה הפרשים שעוקב אחר אותה מניה תידרש הפקדת בטחונות בגובה 500 דולר על מנת לפתוח עסקה באותו היקף (10 מניות) , שכן חוזה ההפרשים נותן מינוף של 1:20 במניות.

השימוש במינוף מאפשר לכם להשיג את אותה חשיפה בהון עצמי נמוך יותר. חשוב לציין כי אחוז ההון העצמי שאתם משקיעים תלוי בברוקר שלכם ומשתנה. בקולמקס ישראל ניתן למנף ביחס של  1:20 על מניות כך שיעור הביטחונות הנדרש הוא 5% בלבד.

במקרה של רווח, של 20% נניח, תהיה המניה שווה כ-$1,200. המשקיע ירוויח 200 דולר עבור כל יחידה כפול 10 חוזים בהם השקיע, כלומר 2,000 דולר בסך הכל. חשוב לציין כי במידה והמניה הייתה יורדת בסכום דומה, ההשקעה הייתה נמחקת. שימו לב כי הרווח היה זהה לו אותו לקוח היה משקיע במניות (20% על 10,000 דולר) – אבל ההשקעה פחותה בהרבה וכך גם הביטחונות. 

כפי שאתם מבינים כעת, במקרה של חוזים אפשר לבצע השקעה בהיקף גדול יותר, תוך סיכון סכום בטחונות נמוך יותר.. 

נזכיר כי המסחר במינוף טומן בחובו גם סיכונים, שינוי קטן עשוי ליצר הפסד גדול ולמחיקת הבטחונות. במקרה כזה יסגרו הפוזיציות באופן מיידי. 

חזרה למאמרים- בשוק ההון